Bine aţi venit pe Amelia Racea Online, site dedicat talentatei gimnaste Amelia Racea. Amelia este câştigătoarea medaliei de aur în finala de la bârnă şi medaliată cu bronz pe echipe la Campionatul European din 2010! Amelia a câştigat deasemenea şi titlul individual la competiţiile City of Jesolo Trophy din Italia şi Lugano Trophy din Elveţia. La Festivalul Olimpic al Tineretului European ce a avut loc în Tampere a câştigat în total şase medalii dintre care două de aur (la sărituri şi bârnă) şi patru de argint (la sol, paralele, individual şi cu echipa). Navigând pe acest site poţi afla mai multe despre Amelia!

Nu uita să semnezi Cartea de oaspeţi pentru a-ţi spune părerea despre acest website!

Racea, argint la individual compus

Campioană internaţională a României, Amelia Racea a ocupat astăzi locul 2, la individual compus, la Festivalul olimpic al tineretului european, competiţie ce are loc la Tampere (Finlanda). Vicecampioană europeană de juniori la bârnă şi medaliată cu bronz continental, în 2008, în Franţa, Racea a totalizat 55,800 puncte. Favorită la medalia de aur, sportiva ldin Deva, s-a luptat de la egal la egal cu rusoaica Victoriya Komova în primele două rotaţii, însă în cea de-a treia rotaţie, aterizarea ratată la paralele a scos-o din lupta pentru titlu.
A doua reprezentantă a României în finala la individual compus, Raluca Haidu a ocupat locul 6, cu un total de 53,950 puncte.