Welcome to Amelia Racea Online, dedicated to the talented Romanian Artistic Gymnast Amelia. Amelia is the gold medalist in the Balance Beam Final and a bronze medalist with her team at the 2010 European Championship! Amelia also won the all around junior title at both the City of Jesolo Trophy Competition in Italy and the Lugano Trophy in Switzerland. At the 10th European Youth Olympic Festival in Tampere, she won a total a six medals; two gold (vault and beam) and four silver (floor, uneven bars, all around and with her team). Check around this website to learn more about Amelia!

Don't forget to sign the Guestbook and let us know what you think of the website!

Racea, dublă campioană olimpică europeană de tineret

Ocupantă a locului doi, ieri, la individual compus, la Festivalul olimpic al tineretului european, competiţie ce are loc la Tampere, Amelia Racea a rupt monopolul argintului, cucerind astăzi două medalii de aur. Vicecampioană europeană de juniori la bârnă, în 2008, ea a cucerit titlul la acest aparat şi în Finlanda. A doua medalie de aur obţinută de campioana internaţională a României a fost la sărituri. În plus, ea a mai urcat de două ori pe treapta secundă a podiumului, la paralele şi la sol.
România a mai cucerit astăzi o medalie la feminin, prin Raluca Haidu, care a terminat pe locul trei la sol.
Podium bârnă:
1.    Amelia Racea ROMÂNIA 14,650
2.    Victoriya Komova Rusia 14,650
3.    Celine van Gerner Olanda 13,800
Podium sărituri:
1.    Amelia Racea ROMÂNIA  14,487 (14,000 şi 14,975)
2.    Naoual Chahdi Ouazzani Olanda 14,200 (14,375 şi 14,025)
3.    Victoriya Komova Rusia 14,175 (14,800 şi 13,550)

sărituri – Amelia Racea
4 argint – echipe (Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Trenca)

Racea, argint la individual compus

Campioană internaţională a României, Amelia Racea a ocupat astăzi locul 2, la individual compus, la Festivalul olimpic al tineretului european, competiţie ce are loc la Tampere (Finlanda). Vicecampioană europeană de juniori la bârnă şi medaliată cu bronz continental, în 2008, în Franţa, Racea a totalizat 55,800 puncte. Favorită la medalia de aur, sportiva ldin Deva, s-a luptat de la egal la egal cu rusoaica Victoriya Komova în primele două rotaţii, însă în cea de-a treia rotaţie, aterizarea ratată la paralele a scos-o din lupta pentru titlu.
A doua reprezentantă a României în finala la individual compus, Raluca Haidu a ocupat locul 6, cu un total de 53,950 puncte.